2004-2007 – תוכנית ספדי

הקמפיין נגד תוכנית ספדי לבניית עשרים אלף יחידות דיור בהרי ירושלים ייחקק במקום של כבוד בתולדות התנועה הסביבתית בישראל בגלל שתי סיבות: ראשית, הוא הסתיים בניצחון מוחץ, כאשר בפברואר 2007 החליטה המועצה הארצית לתכנון ובנייה לבטל את התוכנית ולהמליץ על הוספת יחידות דיור בעתודות השטח הקיימות בעיר. שנית, המאבק בתוכנית היה מופת למסע ציבורי אפקטיבי, סוחף, ומאורגן היטב, שהצליח לזכות בתמיכה רחבה ובתשומת לב תקשורתית.

השותפות של מגמה ירוקה בקמפיין התחילה בשנת 2004, כאשר פעילים מתא גבעת רם החתימו סטודנטים ואזרחים על התנגדויות לתוכנית ספדי. עד מהרה נאסף מספר שיא של 16,000 התנגדויות, שנשלחו לשר הפנים דאז, אברהם פורז. הלה החליט לעצור את קידום התוכנית לבדיקה מחודשת.

בעקבות המחאה הרבה מונתה באוגוסט 2005 ועדה מטעם משרד הפנים שישבה לשמוע את טענות המתנגדים. עם זאת, הוחלט להמשיך לקדם את התוכנית. פעילי מגמה ירוקה לא אמרו נואש ולקראת ההחלטה הסופית במועצה הארצית לתכנון ובניה נערכו הפגנות, ימי עיון, כנסים ופעולות יצירתיות שנועדו להראות למקבלי ההחלטות שבירושלים מתנגדים לתוכנית האימתנית.

באוקטובר 2006 התכנסה המועצה, ונראה היה שהפעם תגיע להכרעה סופית. פעילי מגמה ירוקה פעלו בכל החזיתות: אוהל מחאה הוקם מול משרד הפנים ומיצגים מקוריים כמו טקס הלוויה לערי ירושלים משכו את עין התקשורת. בבוקר יום ההחלטה נערכה מול משרדי המועצה אחת ההפגנות הסביבתיות הגדולות ביותר שנראו במחוזותינו בהשתתפות מעל 800 איש. לנוכח ההתנגדות הענפה, נדחתה ההכרעה בדבר גורל התוכנית, וכעבור מספר חודשים החליטו חברי הוועדה ברוב גורף להוריד את תוכנית ספדי מעל סדר היום. הרי ירושלים ותושבי הבירה יכלו לנשום לרווחה.

"הצבנו אלטרנטיבה ברורה של חיזוק ירושלים ובנייה בתוך השטחים הקיימים בעיר והתחדשות עירונית. בשביל להכניס לתודעה שיש אלטרנטיבה שפוייה יצאנו בישורת האחרונה בקמפיין אגרסיבי גם מול ראש הממשלה דאז, אהוד אולמרט בסיסמה – אולמרט מחלק את ירושלים (לבעלי ההון) בדיוק בתקופה של תחילת החקירות הפליליות כנגד אולמרט.

בזכות המחאה הציבורית האדירה והשיח הציבורי בנושא שהפך להיות כלל ארצי ראש העירייה דאז אורי לופוליאסקי שינה את דעתו והתנגד לתוכנית ולמעשה גרם להפיכת הקערה על פיה ולביטול התוכנית. בתור מי שנולד בירושלים אני שמח לראות שירושלים מתחזקת ושהרשויות קיבלו את ההחלטה הנכונה על אף הלחצים האדירים שהופעלו עליהם, גם מכיוונו של אולמרט שלשמחתי כבר לא נמצא במערכת הפוליטית" אמר עידן דורפמן שהיה בזמן הקמפיין דובר בתאי האוניברסיטה העברית.