הקרן למנהיגות סביבתית

המנהיגים של המחר

קיימות וסביבה
קיימות וסביבה מגמה ירוקה היא ארגון סטודנטים ארצי הפועל משנת 1997 במטרה לקדם מדיניות סביבתית צודקת ובת קיימא ובמטרה להשפיע על מקבלי ההחלטות לפעול למען הרחבת מעגלי הצדק הסביבתי והחברתי בישראל.
מלגות
מלגות הקרן מעניקה מלגות הצטיינות לסטודנטים ולסטודנטיות שהצטיינו בפעילותם הסביבתית.
סטודנטים מנהיגים
סטודנטים מנהיגים לב ליבה של מגמה ירוקה הן תכניות המנהיגות שלה: התוכנית להכשרת מארגנים קהילתיים והתוכנית למתמחים בקמפיינים לשינוי סביבתי. תכניות אלו מעודדות מעורבות אזרחית פעילה ופיתוח מנהיגות המצמיחה את דור העתיד של מנהיגי השינוי של ישראל.
עסקים
עסקים בקרן למנהיגות שותפות חברות עסקיות מובילות במשק אשר חרטו על דגלן את ערכי הקיימות והאחריות החברתית והסביבתית. חברות אלו תומכות בקידום מדיניות סביבתית, בשינוי המציאות בישראל ובהצמחת מנהיגיה.
אנחנו מזמינים חברות שרוצות להיות שותפות בעיצוב דור מנהיגי העתיד של ישראל, לקחת חלק באחד המיזמים המשפיעים והמשמעותיים כיום בחברה האזרחית.
הפעילות במגמה ירוקה - חוויה עוצמתית הרבה יותר משורה בקורות חיים
גלי פרוינד
גלי פרוינד מארגנת קהילתית
מארגנת קהילתית בשבילי להיות מארגנת קהילתית זה לתת לאנשים את הבסיס והקרקע להשפיע על המציאות בכוחות עצמם. לומר ״את זה אני רוצה לשנות״ ולהבין שכל אחת ואחד יכול\ה להחליט ולהשתתף בדחיפה האזרחית ליצירת מקום טוב יותר. אני מאמינה שלכל אחת מאיתנו כוח עצום, לכן, זו זכות גדולה לארגן ולאפשר לקהילה להצמיח שינוי אמיתי, מאיפה שהוא אמור להגיע: מאיתנו, מלמטה.
בשבילי להיות מארגנת קהילתית זה לתת לאנשים את הבסיס והקרקע להשפיע על המציאות בכוחות עצמם. לומר ״את זה אני רוצה לשנות״ ולהבין שכל אחת ואחד יכול\ה להחליט ולהשתתף בדחיפה האזרחית ליצירת מקום טוב יותר. אני מאמינה שלכל אחת מאיתנו כוח עצום, לכן, זו זכות גדולה לארגן ולאפשר לקהילה להצמיח שינוי אמיתי, מאיפה שהוא אמור להגיע: מאיתנו, מלמטה.
כשהדוברת של מגמה ירוקה הציעה לי ללכת להתראיין בערוץ הכנסת התגובה הראשונית שלי הייתה "לא". שיתנו את זה למישהי יותר מנוסה, עם יותר ביטחון עצמי. בכל ארגון אחר כנראה היו עוזבים אותי בשקט. אבל מגמה ירוקה זה המקום שלך למתוח את הגבולות, ללמוד יכולות חדשות שמעולם לא ידעת שיש לך, להתפתח ולרכוש כישורי חיים שיקדמו אותך בעתיד. זה המקום להכיר הרבה אנשים שכמוך, רוצים לשנות את המציאות.
עדי רותם
עדי רותם מתמחה בדוברות
מתמחה בדוברות
כשהדוברת של מגמה ירוקה הציעה לי ללכת להתראיין בערוץ הכנסת התגובה הראשונית שלי הייתה "לא". שיתנו את זה למישהי יותר מנוסה, עם יותר ביטחון עצמי. בכל ארגון אחר כנראה היו עוזבים אותי בשקט. אבל מגמה ירוקה זה המקום שלך למתוח את הגבולות, ללמוד יכולות חדשות שמעולם לא ידעת שיש לך, להתפתח ולרכוש כישורי חיים שיקדמו אותך בעתיד. זה המקום להכיר הרבה אנשים שכמוך, רוצים לשנות את המציאות.
שחף אביטל
שחף אביטל מתמחה קשרי קהילה
מתמחה קשרי קהילה בשלוש שנים במגמה ירוקה למדתי כמה דברים חשובים על עצמי ועל העשייה חברתית. למדתי על העצמה (להגשים חלומות שבערו בך תמיד), על חיבור (לעיר, לאנשים, לקבוצה, לרעיונות גדולים) ועל צדק - איך לחיות בחברה דמוקרטית ולממש, ואולי אפילו לדרוש, את כל הזכויות שמגיעות לנו בתור אזרחים. אני הולך להיות מורה לאזרחות ואני רק מחכה ליום שאגיע לכיתה ואלמד על מגמה ירוקה כדוגמה מובהקת למעורבות אזרחית "מלמטה-למעלה", כמה שהיא משפיעה, ומשנה מציאות.
בשלוש שנים במגמה ירוקה למדתי כמה דברים חשובים על עצמי ועל העשייה חברתית. למדתי על העצמה (להגשים חלומות שבערו בך תמיד), על חיבור (לעיר, לאנשים, לקבוצה, לרעיונות גדולים) ועל צדק - איך לחיות בחברה דמוקרטית ולממש, ואולי אפילו לדרוש, את כל הזכויות שמגיעות לנו בתור אזרחים. אני הולך להיות מורה לאזרחות ואני רק מחכה ליום שאגיע לכיתה ואלמד על מגמה ירוקה כדוגמה מובהקת למעורבות אזרחית "מלמטה-למעלה", כמה שהיא משפיעה, ומשנה מציאות.

מגמה ירוקה היא ארגון סטודנטים ארצי הפועל משנת 1997 במטרה לקדם מדיניות סביבתית צודקת ובת קיימא ובמטרה להשפיע על מקבלי ההחלטות לפעול למען הרחבת מעגלי הצדק הסביבתי והחברתי בישראל.

בבסיס פעילותנו עומדות שתי תכניות מנהיגות מרכזיות: התכנית להכשרת מארגנים קהילתיים והתכנית למתמחים בקמפיינים לשינוי סביבתי. פעילות הארגון מתבצעת באמצעות חינוך למעורבות אזרחית פעילה ופיתוח מנהיגות המצמיחה את דור העתיד של מנהיגי השינוי בישראל. הפעילות מתבצעת מתוך קמפוסים וקהילות בכל רחבי הארץ ומתמקדת בחמש זירות פעולה: פעילות שטח, קשרי ממשל, דוברות ותקשורת, הובלת קמפיינים ברשתות החברתיות ופעילות משותפת עם הציבור הרחב וקבוצות תושבים.

מגמה ירוקה היא ארגון המתנדבים הסביבתי הגדול בישראל. מדיי שנה מובילים את הפעילות כ-300 פעילים מתנדבים ועוד אלפי אזרחים שלוקחים חלק בכ-155 קמפיינים שונים בכל רחבי הארץ.

חלק מהקפיינים שאנו מובילים בימים אלו:
צמצום התעשייה המזהמת במפרץ חיפה
המאבק לגז טבעי
עצירת קידוחי הנפט ברמת הגולן
חיזוק ירושלים וערי הנגב
חיזוק מחויבות ישראל להתמודדות עם שינויי האקלים
צמצום הפגיעה הסביבתית מתעשיית המזון מהחי
קידום יערות מאכל עירוניים קהילתיים
קידום פאנלים סולאריים על גגות מבני ציבור ועוד.

יש לנו הישגים סביבתיים רבים
קידום חוק אויר וחוק המזהם משלם
קידום חוק החופים וחוק הפיקדון
ביטול התכנית להקמת תחנת כוח פחמית באשקלון
ביטול תכניות הבניה במערב ירושלים (תכנית ספדי)
קידום תחבורה ציבורית יעילה בגוש דן ובפריפריות
צמצום הזיהום ברמת חובב
הוצאת כלובי הדגים ממפרץ אילת
פתיחת חופי הכנרת לציבור הרחב, ועוד.
תוכנית המנהיגות של מגמה ירוקה

תכניות המנהיגות של מגמה ירוקה מיועדות להכשיר את מנהיגי השינוי בישראל, בעלי כושר הובלה, ולעודד צעירים וצעירות למעורבות אזרחית, בדגש על תחום הקיימות.

בבסיס פעילותה של מגמה ירוקה עומדות 2 תכניות מנהיגות: התוכנית להכשרת מארגנים קהילתיים והתכנית למתמחים בקמפיינים לשינוי סביבתי.

התכנית להכשרת מארגנים קהילתיים מיועדת לסטודנטים מצטיינים ולצעירים מרחבי הארץ המעוניינים להוביל שינוי. התוכנית מורכבת מהכשרה עיונית ומעשית, נמשכת שנתיים וכוללת הכשרה בארגון קהילתי ובהובלת קמפיינים לשינוי סביבתי.

המארגנים הקהילתיים מרכזים את הפעילות בקמפוסים ומובילים את התא לבחירת קמפיין ולקביעת האסטרטגיה ותוכנית הפעולה שלו.

התכנית למתמחים בקמפיינים לשינוי סביבתי כוללת הכשרה עיונית ומעשית באחד מחמשת גלגלי הקמפיין: פעילות ציבורית, דוברות ותקשורת, קשרי ממשל, ניו מדיה וקשרי קהילה. את פעילות המתמחים בתאים מלווים וחונכים המארגנים הקהילתיים ואנשי המקצוע המנוסים של מגמה ירוקה.

תכניות המנהיגות של מגמה ירוקה מעודדות מעורבות אזרחית פעילה ופיתוח מנהיגות המצמיחה את דור העתיד של מנהיגי השינוי של ישראל.