אסון נחל אשלים
  • תאים קשורים
הזיהום בנחל אשלים, כרוניקה ידועה מראש – מפעל "רותם אמפרט" נמצא כבר ב-2016 בפסגת הרשימה האדומה של המשרד להגנת הסביבה. בתי הזיקוק בחיפה שנה אחר שנה נמצאים בראש הרשימה ולפני ארבעה שבועות קיבלו מהמועצה הארצית לתכנון ובנייה אישור להרחבת המתחם המזהם בישראל ומפעלי ים המלח ממשיכים לייבש את משאב הטבע הייחודי שלנו. 6 מתוך 10 המפעלים הכי מזוהמים בישראל בשליטתם של משפחת עופר – המשפחה המזהמת בישראל. נמאס לנו לשלם את המחיר של הרשלנות הפושעת של משפחה אחת שמרוויחה על חשבוננו ומותירה אחריה הרס וחורבן. אנחנו רואים שמצד אחד המשרד להגנת הסביבה פתח בחקירה פלילית נגד המפעל, מצד שני המשרד אישר לחברה לחזור לעסקים כרגיל ולהפעיל מתקן שהוקם ללא התר. נחל אשלים עדיין מלא חומצה קטלנית שממשיכה לחלחל לקרקע בזמן שחברת "רותם אמפרט" האחראית לאסון ממשיכה להתמהמה עם פעולות השאיבה. בנוסף המפעל קיבל אישור מיוחד מהמשרד להגנת הסביבה להמשיך לפעול עם בריכה זמנית – איזה מסר זה מעביר כשהחברה ממשיכה להרוויח בזמן שהנחל טובע בחומצה?
 
נחל אשלים ימשיך להיות סגור לציבור לפחות בשנה הקרובה ואפילו יותר, ולמרות המאמצים להציל את בעלי החיים בנחל כל יום מתים עוד ועוד- כבר שליש מאוכלוסיית היעלים בנחל נעלמה. עוד לא ברור איך מדבר יהודה הולך להשתקם מהאסון הזה, אבל ברור לנו שאנחנו לא יכולים לתת לאסונות כאלה למשיך לקרות, כי יש מה לעשות. הדרישות שלנו: 1. מיצוי הדין מול חברת "רותם אמפרט" על הנזק שנגרם לשמורת הטבע. 2. החמרת האכיפה של המדינה על מזהמים – כולל הטלת קנסות גבוהים, הגבלת פעילות וחקירה פלילית למנהלים. 3. הקמת ועדת חקירה ממלכתית שתעסוק בסיכונים וזיהום מאז הפרטת כי"ל 4. בחינת המשך מתן זיכיונות לכריית פוספטים למפעל "רותם אמפרט".
 
*רוצים שכי"ל תשלם?*  בפעולה פשוטה כל אחד יכול להיות משמעותי. כיום כספי הפנסיה של כולנו מושקעים בחברות מזהמות כמו כי"ל ובתי הזיקוק, אנחנו יוצאים בקריאה לחברות הפנסיה שלנו לפתוח מסלולים "נקיים" ממזהמים.

שלחו מכתב לחברת הפנסיה שלכם בדקות ספורות ותשפיעו משמעותית – 10,000 מכתבים ישכנעו את חברות פנסיה לפתוח מסלול השקעה נקי ואחראי.

אנחנו כציבור צריכים להראות לבעלי המניות ומנהלי כי"ל שלא נמשיך לתמוך בהם כלכלית אחרי מחדלים כאלה.

חדשות מאבק אסון נחל אשלים
חדשות מאבק אסון נחל אשליםעוד

הצטרפו למאבק

שם
טלפון
מייל
♂︎ ♀︎ ⚥︎