עתירה של רשויות נגד הרחבת בזן: "היא תפגע בבריאות התושבים"

ליאור גוטמן

עיריות חיפה נשר, קריית אתא, קריית ביאליק, קריית מוצקין, קרית טבעון והמועצה האזורית זבולון טוענות בין היתר כי אין לאשר באופן עקרוני הרחבה של בתי הזיקוק "לאור הרגישות הרבה, הסיכונים הפוטנציאלים וההשפעה המשמעותית על איכות הסביבה"

לכתבה המקורית לחצו כאן

עיריית חיפה יחד עם 6 רשויות נוספות מהאזור הגישו לבית המשפט המחוזי בחיפה עתירה נגד הרחבת בתי הזיקוק בחיפה.

העתירה הוגשה יחד עם עיריות נשר, קריית אתא, קריית ביאליק, קריית מוצקין, קרית טבעון והמועצה האזורית זבולון – נגד החלטת ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה, והחלטת המועצה הארצית לתכנון ובנייה לאשר את התוכנית להסדרת והרחבת מתחם בתי הזיקוק במפרץ חיפה בכ-43 דונם, שהם 5% משטח בית הזיקוק.

העותרותם מבקשות מבית המשפט לבטל את הוראות התוכנית המאפשרות להרחיב את בתי הזיקוק ולקבוע כי בפרסום התוכנית לכתחילה לא נכלל אזכור תוספת זכויות להרחבת בתי הזיקוק ועל כן לא ניתן לאשר את התוכנית ככוללת תוספת זכויות.

בעתירה, שהוגשה ע"י היועצת המשפטית של עיריית חיפה עו"ד ימית קליין, נטען בין היתר כי "לאור הרגישות הרבה, הסיכונים הפוטנציאלים, ההשפעה המשמעותית על איכות הסביבה ובריאות הציבור, חוסר הוודאות ומאידך הרחבה שיטתית של המידע העומד לרשות מקבלי ההחלטות ככל שעובר הזמן, אין לאשר באופן עקרוני הרחבה של בתי הזיקוק – בוודאי לא בשיעור הבלתי מבוטל שאושר בתוכנית זו – מבלי שידוע מהם המתקנים שמבקשים להקים ומבלי שמתקיים לגביהם דיון תכנוני על כל המשתמע (תסקירי השפעה על הסביבה, התנגדות, מנגנוני הערר הפנימיים וכו')".

בנוסף, מתבקש בית המשפט לחייב הגשת תוכנית מפורטת כתנאי להקמת כל מתקן חדש שהינו מתקן ייצור או מתקן זיקוק כך שתבוצע בחינה קונקרטית להקמת כל מתקן לגופו, בחינת מאפייניו, זיהום האויר הכרוך בהפעלתו, מידת החשיפה ופוטנציאל הנזק ותינתן לציבור זכות התנגדות והגשת ערר.

בתי זיקוק בחיפה, צילום: אלכס קולומויסקי

בעיריית חיפה מזכירים שבתי הזיקוק שהוקמו בתקופת המנדט הבריטי, הוגדרו בשנת 1938 ע"י הנציב העליון כשטח אקס טריטוריאלי ובהתאם לכך, פעלו עד לשנת 2005 מבלי שהיו כפופים לדיני התכנון והבנייה.

בראשית שנות האלפיים בוטל מעמדם הייחודי והם צורפו בשנת 2005 לשטח המוניציפאלי של עיריית חיפה. שנה קודמת לכן החלה בזן לקדם תוכנית להסדרת המתחם בכללותו. התוכנית אושרה כאמור ע"י הוועדה הארצית לתכנון ובנייה וועדת המשנה לעררים של המועצה ביולי 2016. בעקבות החלטה זו ועל רקע נתונים חדשים אודות עודפי תחלואה במפרץ שלא היו ידועים בעת הדיונים בפני ועדת הערר, פנתה עיריית חיפה בבקשה לקיים דיון חוזר בהחלטת ועדת הערר.

"אנו דורשים מהממשלה וכל מוסדות התכנון לפעול לצמצום מיידי בהיקף המתקנים המזהמים והקטנת זיהום האוויר. אנו סומכים את ידינו על בית המשפט כי יבטל את הוראות התוכנית שיכולות להוות פגיעה בבריאותם ושלומם של כמיליון תושבי ישראל. נמשיך להיאבק בתקיפות ובנחישות נגד כל פעולה אשר תפגע באיכות חייהם של תושבי מטרופולין חיפה. לא נסכים להרחבת בזן ולו במטר אחד נוסף", אומר ראש עיריית חיפה, יונה יהב.

בתגובה מסרה בזן: "התב"ע אושרה לאחר תהליכים תכנוניים שנמשכו למעלה מעשור, אשר כללו בין היתר הידברות עם הציבור ונציגיו ושמיעת עמדותיו ע"י כל מוסדות התכנון. במהלך הדיונים, מתוך קשב לרחשי הציבור, התפשרה בזן באופן משמעותי בדרך לאישור התוכנית. התוכנית מהווה בשורה חשובה לציבור כולו – היא תאפשר המשך שיפור הפעילות הסביבתית, תוך הבטחת צרכי המשק והמשך פעילותה ועתידה של קבוצת בזן".