"גם אם המחקר ייעלם – הזיהום יישאר" – ישראל היום

דן לביא

שרי הסביבה והבריאות קיבלו את ההמלצה להפסיק את המחקר שקשר בין הזיהום בחיפה לסרטן • הארגונים הירוקים תקפו: "מעדיפים לסתום פיות"

לכתבה המקורית לחצו כאן

מפרץ חיפה. צילום: הרצי שפירא

שרי הבריאות והסביבה קיבלו את ההמלצה שלא להמשיך את המחקר באזור מפרץ חיפה, שהוביל לסערה בשנה שעברה לאחר שממצאיו הציגו נזקים וסכנות לבריאות תושבי מפרץ חיפה, כתוצאה מהזיהום. ההחלטה כוללת גם את נושא הערכת החשיפה לזיהום אוויר ואת מדדי הגדילה של יילודים.

השרים ליצמן ואלקין קיבלו את המלצות הוועדה המדעית המלווה לאזור מפרץ חיפה 2020-2015, בראשות פרופ' סיגל סדצקי. הוועדה המדעית המליצה לשרים ב-3 באוגוסט 2016 על הפסקת ביצוע שלושה מודולים במחקר אשר בוחנים את הקשר בין זיהום האוויר במפרץ לבין התפתחות סרטן, אסטמה בקרב ילדים ואסטמה של מיועדים לשירות ביטחון. כמו כן המליצה הוודעה על עריכת תיקונים בשלושת המודולים האחרים: הערכת חשיפה למזהמי אוויר, ניטור ביולוגי והקשר בין החשיפה לבין מצב בריאות ילודים.

ביקורת בקרב גופי הסביבה

גופי וארגוני הסביבה הביעו ביקורת חריפה ביחס להחלטת שרי הבריאות והסביבה. מנכ"ל עמותת אדם, טבע ודין, עמית ברכה, הדגיש כי "גם אם המחקר ייעלם – בעיית הזיהום במפרץ חיפה לא תיעלם. ועדת המומחים מטעם המשרדים עוצרת מחקר בריאותי, משום שקיים מחסור בנתונים על איכות האוויר באזור. כך מתמשך המחדל, שבו מצד אחד אין מספיק נתונים רלוונטים ומפורטים על זיהום האוויר, ומנגד – מקודמת תוכנות להגדלת הזיהום במפרץ. יש צורך לשדרג לאלתר את מערך הניטור במפרץ ולתת לציבור תשובות מוסמכות מה מצב הזיהום והתחלואה באזור. עד אז – יש להקפיא כל תוכנית עם השלכות על הגדלת פליטות הזיהום במפרץ".

ליהי שחר ברמן, מטעם "מגמה ירוקה", הוסיפה: "יש מי שלא יוכל להתמודד עם המסקנות הקשות של החוקרים, על הקשר בין הזיהום ובין רמות התחלואה הגבוהות במפרץ חיפה ומעדיף לסתום פיות. האחריות להחלטה היא על שרי השרים. אנו דורשים לקבל החלטה למנוע את הרחבת בתי הזיקוק ולהחמיר את היתרי הפליטה של חומרים מזהמים במיידי", אמרה שחר ברמן.

ההפגנה בחיפה לפני כשנה. מישל דוט קום

מאז אוגוסט 2016, התקבלה תגובת החוקרים להתייחסות הוועדה וכן חברי הוועדה שקלו הצעות ותגובות לשיפור מודול החשיפה, מדדי גדילה בילודים וניטור ביולוגי. בפועל, הוועדה המדעית המליצה לשרים לקבל את תיקוני החוקרים לגבי מודול הניטור הביולוגי ולהמשיך במחקר של מודול זה; לקבל את תיקוני החוקרים במודול הבוחן את מצב בריאותם של ילודים ולהתנות את המשך המחקר תוך הצבת מומחה בתחום איכות האוויר וקבלת התייחסות להערות הוועדה בקשר לחשיפה.
מכיוון שצוות המחקר לא צירף מומחה ומשלא הוטמעו הערות הוועדה לגבי השיטות במודול החשיפה, הוועדה המליצה שלא להתקדם עם מודול החשיפה לזיהום אוויר ומודול מדדי גדילה בילודים. כלומר, להמשיך אך ורק במודול הניטור הביולוגי.
עקב המלצות הוועדה החד-משמעיות, המשרד להגנת הסביבה, בהתייעצות עם משרד הבריאות נערך לפרסום קול קורא חדש לצורך תמיכה במחקרים חדשים בנושאים אלה.