נמלי ישראל ליועמ"ש: בטל החקירה בעיניין האמוניה | כלכליסט

ליאור גוטמן

החברה טוענת כי החלה לפעול רק ב-2004, יותר משני עשורים לאחר בניית המיכל. בנוסף, רמ"י היא שאחראית על זכויות המקרקעין מכוח הסכם חכירה בינה לחיפה כימיקלים מ-2015; ועדת הכלכלה דנה עכשיו במיכל האמוניה.

לכתבה המקורית לחצו כאן

חברת נמלי ישראל (חנ"י) פנתה ליועמ"ש לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה שיפטור אותה מחקירות בכל הקשור למיכל האמוניה במפרץ חיפה. לפני כשבוע הזמינה עירית חיפה את ראשי החברה – לרבות המנכ"ל שלמה בריימן – לחקירה בשל בנייה ותחזוקה של המיכל לכאורה ללא היתר.

חברת נמלי שיראל היא הרגולטור שאחראי על הנמלים, ובימים אלו היא מנהלת את פרויקט בניית נמלי חיפה ואשדוד החדשים. מיכל האמוניה שוכן בתחומי השיפוט שלה וחיפה כימיקלים חוכרת את השטח מדי שנה.

בפניה של חנ"י למנדלבליט היא טוענת ש"מכתב הזימון ושמות נושאי המשרה זכו לכותרות בעיתונים אף טרם שיגור המכתבים", חנ"י רומזת שמדובר במהלך תקשורתי ולא ברצון לחקור את האמת.

ההפגנה אתמול בחיפה נגד מיכל האמוניה. צילום: גיל נחושתן

עוד טוענת חנ"י כי היא החלה לפעול רק בשנת 2004, יותר משני עשורים לאחר בניית המיכל. בנוסף נטען כי מי שאחראי על זכויות המקרקעין שם היא בכלל רשות מקרקעי שיראל וזאת מכוח הסכם חכירה בינה לבין חיפה כימיקלים משנת 2015.

ולכן השורה התחתונה היא שהיועמ"ש לא רק יורה לעירית חיפה לעצור מהליכי החקירה, אותם חנ"י מכנה כנובעת ממניעים פסולים וללא יסוד עובדתי לכאורה, אלא גם לפתוח בחקירה נגד גורמים בעיריית חיפה שניצלו את מעמדם כדי להזמין לחקירה שלא הייתה אמורה להתקיים בכלל.

בתוך כך, ועדת הכלכלה מקיימת בשעות אלו דיון חירום על הנשוא. מנכ"ל מגמה ירוקה, מור גלבוע אמר בדיון ש"ההכרזה של חיפה כאזור מוכה זיהום אוויר לא יכול להתעלם מהעובדה שבאזור הכי מזוהם וחולה בארץ מקדמת ממשלת ישראל תוכניות בלתי נתפסות להרחבת התעשייה הפטרוכימית במפרץ שרק תגביר את הזיהום והתחלואה ואת הסכנה הבטחונית באזור. קרוב למיליון תושבי מטרופולין חיפה חיים הלכה למעשה באזורים מוכי זיהום וכעת רק מבקשים מהמדינה להכיר בכך כדרך למציאת פתרון כולל למחדל הלאומי הזה. מאחר ומדובר בדיני נפשות אנחנו דורשים מהממשלה להכריז על האזור מתוקף חוק אויר נקי כאזור מוכה זיהום אוויר ולהתחיל בתהליכי השיקום", אמר.