שר האוצר מקדם העברת מפעלי מפרץ חיפה המזהמים -מקור ראשון

יאיר קראוס ושירית אביטן כהן

על רקע סערת הסגירה האפשרית של מפעל 'חיפה כימיקלים', בשבוע הבא תובא לוועדה הארצית לתכנון ובנייה תוכנית רחבת היקף שיזם שר האוצר משה כחלון לפינוי מפרץ חיפה מהמפעלים המזהמים, והעברתם למועצה המקומית רותם בדרום הארץ. מטרת התוכנית היא לנקות את מפרץ חיפה ממזהמים, וליצור סביבה בריאה יותר למאות אלפי התושבים בעיר.

לכתבה המקורית לחצו כאן

שר האוצר משה כחלון צילום: מירי צחי

בפגישה שנערכה השבוע בין גורמים במועצת התכנון לאנשי המשרד להגנת הסביבה עלתה התוכנית לראשונה למישור המעשי. לפי התכנון היא צפויה לעלות מיליארדים רבים למשק הישראלי, אף שהערכות גורמי המקצוע, ובהם בכירים במשרד הכלכלה, קובעות שהיא כלל לא ניתנת ליישום. לדבריהם, שינוע החומרים המסוכנים המאוחסנים בחיפה כיום דורש נמל, והחלופות להעברת תוצרת המפעלים אל הנמל מורכבות מאוד ולא כלכליות. בנוסף, העברת המפעלים צפויה להביא לאלפי מפוטרים באזור הצפון ולמשבר תעסוקתי קשה.

מקור במוסדות התכנון אמר שתוכנית כזו צפויה להתמודד עם אינספור התנגדויות ועררים: "חיפה היא עיר עם היסטוריה ארוכת שנים של היעדר תכנון, וכל ניסיון לעשות סדר נתקל תמיד בהתנגדויות. גם אם התוכניות יגיעו לדיון בוועדת התכנון, זה יהיה תהליך ארוך מאוד, שמחייב שיתוף פעולה של כלל הגורמים. יידרשו שנים רבות עד האישור הסופי".

חיפה כימיקלים צילום: מקס ילינסון

סגן השר להגנת הסביבה ירון מזוז (הליכוד), האחראי על נושא הזיהום בחיפה, אמר כי עלות התוכנית תסתכם במיליארדי שקלים, וכדי להפעיל אותה בשלבים מדורגים לטובת העובדים יש להקים מועצה תעשייתית בלתי תלויה, שתמומן מכספי הארנונה שמשלמים המפעלים לעיריית חיפה. המועצה, כך הסביר סגן השר, תפקח על המעבר ומציאת פתרונות לעובדים.

במערכת הפוליטית מעריכים שהתוכנית היא ניסיון של כחלון לגרוף אהדה לקראת הבחירות הבאות, באמצעות הכרזה על מהלך מהפכני שיוביל להורדה דרמטית של היקפי זיהום האוויר בערי מפרץ חיפה. בין הגורמים שמעורבים בהכנת התוכנית יש כבר מי שמכנים אותה "ספין פוליטי". בנוסף, בעקבות ההכרזה על תוכניות העתיד הללו, ראש העיר יונה יהב – חברו הקרוב של כחלון, שהכריז כי ישוב ויתמודד על קדנציה רביעית בתפקיד – יגיע אל הבחירות המוניציפליות בעוד כשנה עם רווח במישור המקומי.

הפגנת עובדי 'חיפה כימיקלים' צילום: הרצי שפירא

בתוך כך, סערת מכל האמוניה בחיפה לא יורדת מסדר היום: לאחר הודעת בעלי חברת 'חיפה כימיקלים' ג'ולס טראמפ על סגירת המפעלים בדרום ובחיפה ופיטורי 1,500 עובדים, במשרד הכלכלה הודיעו שיזמנו ביום שני הקרוב לדיון גישור את כלל הנציגים הנוגעים בסוגיה, ובהם המשרד להגנת הסביבה, משרד המשפטים, ראש עיריית חיפה, עיריית דימונה וגורמי מקצוע נוספים. במשרד הכלכלה הבהירו אתמול שאין כל מניעה לספק אמוניה למפעל הדרומי של חיפה כימיקלים באמצעות מכלים קטנים, עד להקמת מפעל ייצור האמוניה. הפתרון אינו בטיחותי דיו למפעל החיפאי, וצוות המשתתפים בדיון יידרש למציאת חלופה גם לאתר הצפוני בטרם תממש משפחת טראמפ את איומיה ותביא לאובדן פרנסתן של 1,500 משפחות.

אתמול הפגינו כמה עשרות מעובדי החברה בצפון ובדרום, הבעירו פחים ויצאו בקריאות נגד ההנהלה. אל ההפגנה הגיע ח"כ אורן חזן (הליכוד), שהביע את תמיכתו בעובדי המפעלים.