ניו מדיה
ניו מדיה
איך ליצור פוסט ויראלי

לצורך רתימת פעילים פוטנציאלים למאבק, רצוי להוציא פוסטים שמסביר את הסיפור של המאבק. יש לנו יכולת לספר נרטיב אחר ויש לנו יכולת הפצה – אלו הכלים שלנו, עם זה אנחנו יוצאים למלחמה.

תמונה – לצורך הפוסט יש למצוא תמונה טובה שתעזור לספר את הסיפור (לא לשכוח לשלב בתמונה את הלוגו של מגמה ירוקה). ישנם מספר כלים אינטרנטים שעוזרים ביצירת תמונות, ביניהם "מחולל הממים", ניתן לעצב ולחתוך תמונות גם בתוכנת Power Point.

טקסט – בתוכן של הפוסט כדאי לתת קישור לעמוד המאבק בפייסבוק ולהזמין אנשים לעשות לייק לעמוד המאבק ולקבל עדכונים. כדאי לכתוב את התוכן בצורה כזאת שלאנשים יהיה קל ומעניין לקרוא ולהבין את הסיפור. מומלץ לבקש מהם לשתף את הפוסט, וכדאי לכתוב את הפוסט בצורה כזאת שתעורר דיון, ניתן להשתמש למשל בסימני שאלה לצורך כך. ניתן ומומלץ לתייג בפוסט את מקבלי ההחלטות שנוגעים לדבר, על מנת לתייג יש להקליד את הסימן "@" ולרשום את השם של איש הציבור שרוצים לתייג. לשם כך צריך לעשות לייק לעמוד הפייסבוק של איש הציבור. במידה ויש פעילות קרובה, מומלץ להכניס לתוכן את הקישור של הפעילות. חשוב להוסיף לטקסט לינק לעצומה של המאבק כדי לעודד אנשים לפעולה (להשאיר את הפרטים שלהם כדי שנוכל להיות איתם בקשר).

הפצה – הפוסט הראשוני צריך לצאת מעמוד המאבק, מומלץ לקבוע שעה בה כל פעילי התא מפיצים ביחד את התמונה, עושים לייקים ותגובות על הפוסט שחברים הפיצו ומבקשים מכל האנשים שנמצאים כרגע בצ'אט להפיץ את הפוסט, מבקשים ממובילי דעה בפייסבוק לפרסם, מפרסמים בקבוצות רלוונטיות לנושא ומעמודים מרכזיים בפייסבוק, כגון צדק חברתי חדר המצב, סטטוסים מצייצים לשתף.

דוגמא לפוסט ויראלי שזכה לחשיפה של מאות אלפי אנשים וחיבר אלפי אנשים למאבק הגז:

"מטריד איך שהעניין הזה יכול להפוך את התספורת של דנקנר להיראות קטנה: סכום גדול פי 6000(!) מחזיקים לנו דווקא תשובה וחברים שלו מחברות הגז, ובעוד ימים ספורים הם יכולים להעלים לנו את כל זה – 900 מליארד שקלים. אלו שיכולים למנוע את זה במקרה עובדים אצלנו: יאיר לפיד, סילבן שלום, נתניהו. לובי חברות הגז מפעיל לחץ אדיר, ממש עכשיו, כדיי לגרום לממשלה לקבל החלטה מהירה ולאשר להם למכור את הגז שלנו בחו"ל. זה יכול לקרות כל רגע – ההחלטה מונחת על שולחן הממשלה. אבל בכל רגע גם יכול לקרות ההיפך – יאיר לפיד, סילבן שלום, ונתניהו יכולים לקבל החלטה הפוכה: שכל הגז יימכר בארץ, ורק אז יירדו מחירי החשמל והדלק. שאלו אותם בפייסבוק מה הם הולכים לעשות: Yair Lapid – יאיר לפיד Silvan Shalom – סילבן שלום Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו וכמובן שתפו!"