מועצה תעשייתית לבז"ן – הקמת קריית הסרטן

ביום א' הקרוב, ה19.11, מתכנסת בבניין הטיל בחיפה ועדה חשובה וגורלית . בדיון ישתתפו ארגון מגמה ירוקה, המחלקה למינהל ומדיניות ציבורית, המשרד להגנת הסביבה, ד"ר חנא סוויד (ח"כ מפלגת חדש) ותש"ן.

הועדה, הולכת לקבל החלטה, האם לאפשר לבז"ן, המפעל המזהם ביותר בישראל, לקבל אחריות בלעדית על עצמו. מדובר ביוזמה של בז"ן שנתמכת ע"י שר הפנים אריה דרעי.  

עד כה, בכל פעם שהמפעל רצה להוסיף מתקנים מזהמים, הוא היה צריך לקבל אישורים מגורמי חוץ כמו ראשי ערים וראשי מועצות, ששאפו לדאוג גם לבריאות הציבור ולפקח על כמויות הזיהום הנפלטות לאוויר. כעת, בז"ן שואפים להתנתק מכל גורם מפריע. הם מבקשים היתר להיחשב "מועצה תעשייתית", שמאשרת ומאפשרת לעצמה כל מה שהיא רוצה, ללא התחשבות בהיבטים של בריאות הציבור.

יוזמה זו של בז"ן באה בעקבות שורת מאבקים ציבוריים כגון פינוי וריקון מיכל האמוניה, שנתמכו ע"י הרשויות המקומיות. כלומר, במקום להבין את השיח הציבורי ולהיות חלק ממנו, בחר המפעל להתנתק ולדרוש חופש מוחלט מאחריות על הנזקים למפרץ חיפה.

מועצה תעשייתית היא סוג של רשות מקומית אך במקום תושבים יש רק מפעלים, כפי שיש ברמת חובב ובתפ"ן. בעצם, הקמת מועצה תעשייתית תיצור חיץ בין האינטרסים של תושבי האזור למפעלים.

אם רשות מקומית אמורה לדאוג לתושבים שלה, להרחיק תעשיות מזהמות, לדרוש יותר הסברים, אישורים, לפקח ולשמור על בריאות התושבים, במועצה תעשייתית המפעלים הם אלו שעומדים במוקד ולא בני האדם שבסביבתם. לכן בז"ן גם יעדיפו להיות בתחום המועצה ולקבל הקלות בבירוקרטיה, מאשר להתמקם בתחומי רשות מקומית שתפקח עליהם יותר.

 

המועצה התעשייתית בניגוד אינטרסים מובנה: מצד אחד לכאורה עליה לדאוג לאיכות הסביבה, ומצד שני היא מספקת היתרי בנייה למתקנים מזהמים נוספים. ממש כמו לתת לחתול לשמור על השמנת.

ההחלטה האם להקים את המועצה נופלת בידי השרים אריה דרעי, משה כחלון ואלי כהן.

 

האם זה מה שאנו רוצים באחד האזורים הכי מזוהמים בארץ?
להקל על מפעלים במקום לצמצם את פעילותם?

 

בקרב ארגוני הסביבה קיימת תמימות דעים שקיומה של מועצה כזו הוא גזר דין מוות לתושבי המפרץ. כבר היום אחוז חולי הסרטן באזורנו גבוה מהממוצע הארצי! האם אנחנו מוכנים כתושבים לספוג עוד? לגדל את ילדינו לנשום יותר ויותר בנזן (מסרטן ודאי לאדם) בכל יום?

 

אז מה אפשר לעשות?

הצטרפו אלינו ביום א' להביע את מחאתכם כאזרחי ותושבי מפרץ חיפה כנגד המהלך הקשה והכואב הזה, שמובא לדיון. כל מי שבריאות משפחתו חשובה לו, מוזמן להגיע ולסייע במאבק.

הדיון יחל בשעה 11 ויתקיים במגדל המפרש, קריית הממשלה בחיפה, שדרות פל-ים 15, חדר ישיבות בקומה 4

————————————————————

דיונים נוספים על הקמת מועצה תעשייתית:

3 בדצמבר – בשיתוף מועצה מקומית בסמת טבעון, מועצה מקומית קרית טבעון, מועצה מקומית כעביה – טבאש – חג'אג'רה, עיריית שפרעם, מועצה מקומית דאלית אל כרמל, מועצה מקומית עוספיא, מועצה מקומית רכסים ומשרד הכלכלה.

הדיון יחל בשעה 11 ויתקיים במגדל המפרש, קריית הממשלה בחיפה, שדרות פל-ים 15, חדר ישיבות בקומה 4