מכתב פתוח לערן ניצן, יו"ר הותמ"ל

ערן ניצן שלום רב,

למה אתה מזלזל באינטליגנציה של אזרחי ישראל? למה אתה מקדם איכות חיים של מדינת עולם שלישי? למה נראה לך שבית בלי תשתית ביוב הוא הפתרון הנכון למשבר הדיור? אתה היית גר בבית בלי ביוב? אתה היית שולח את הילדים שלך ללמוד בבית ספר שנמצא שעה נסיעה מהבית? אתה היית מסכים לבזבז בכל בוקר שעתיים שלמות על עמידה בפקקים?

אנחנו חושבים ששקיפות במערכת התכנון היא דבר חשוב ולו רק בשביל שאזרחי ישראל ידעו שאדם שלא מבין שתכנון הוא תחום המורכב גם מאיכות התשתיות עירוניות, שלא מבין שלתכנון השלכות חברתיות – כלכליות ושלא מבין שתכנון הוא אחריות ציבורית אמיתית, יושב במשרד האוצר ומתכנן להם את משבר הדיור הבא. שאגב, הוא הולך להיות הרבה יותר גדול.

כמה זמן יצא לך לחפש חנייה ברכב הפרטי שלך בעיר? או נסיעה אחת אחה"צ מירושלים לתל אביב? בתור מומחה לתקציבים אתה יודע שהמספרים והעלויות הנגזרות משאלות אלו רק עולות בכל שנה וזאת מכיוון שאין לנו תשתיות מתאימות.

כבר היום אנו עומדים לפחות שעה וחצי בפקק ומבזבזים על כך יותר מעשרה מיליון שקלים בשנה.

והביוב שאתה לא מוכן להתקין? במקום לקדם ערים מפותחות ויעילות אתה מקדם מדינת עולם שלישי, שמלאות בתחלואה מפסולת וזיהום של קרקע, אוויר ומים.

אתה רוצה לתכנן יחידות דיור במדינה הזאת? חובה עליך לעשות זאת באופן אחראי – לתכנן שכונות בהתאם לתוכנית המתאר ולראייה תכנונית כוללת של העיר, לנצל את פוטנציאל יחידות הדיור הקיימות בתוך העיר ולעבוד בשיתוף פעולה עם ראשי הערים והציבור המקומי.

אנחנו מאמינים ששיתוף ציבור הוא כלי חשוב, כי זו הדרך שאתה ופקידי משרדי ממשלה נוספים ישמעו את מה שיש לנו, הציבור, להגיד על הערים שבהן אנחנו חיים. חשוב מאוד שתשמע את דעת הציבור. חשוב שתדע שאנחנו לא מוכנים לגור בבית בלי ביוב, אנחנו לא מוכנים לעמוד בכל בוקר וערב שעתיים שלמות בפקקים, אנחנו לא מוכנים שתזלזל בנו.

 

הפוסט הזה הוא מכתב פתוח לערן ניצן ונשמח לקבל תשובות רציונליות לשאלות העולות כאן.

תא גבעת רם – מגמה ירוקה