עצומה

פתחו בבדיקה נגד מפעל נשר
ומנהליו עכשיו!

צילום: אריאל שרוסטר

24

דו״ח של המשרד להגנת-הסביבה שפורסם באוגוסט 22׳ קובע – מפעל המלט נשר הוא המפעל הפרטי המזהם ביותר בישראל. אם זה לא מספיק, בחודש מאי באותה השנה, משרד הבריאות דיווח כי בערים רמלה ולוד – הסמוכות למפעל, ישנה עליה בתחלואה של גברים בסרטן בכלל ובסרטן הריאה והמעי הגס באופן ספציפי. באותה התקופה, ביוני 2022 – המשרד להגנת הסביבה העניק למפעל היתר פליטה ואחריות כוללת של מנהלי המפעל לביצוע שלו. המפעל חורג מההיתר שניתן לו מבלי להסתיר זאת, ואנחנו – תושבי ותושבות גזר, אלו שנושמים את ה״חריגה״ הזו, מפסיקים לשתוק.

בפברואר האחרון, נשר אפילו הודו בכל ההפרות של היתרי הפליטה על-פי דיווחים בתקשורת. הדיווחים נגעו לעיצום כספי של כ-6 מיליון ש״ח שהמשרד להגנ״ס הטיל על המפעל אחרי שגילה חריגות בפליטת כספית. מעבר לכך, ישנן חריגות גם של אמוניה ושל גז ה-NOX. גם בימים אלו, יש חשש ממשי שמתרחשות עשרות חריגות מידי שעה ויום. 

לא משנה אם תקראו לזה גזים, או פליטות, אנחנו, שמגדלים ומגדלות את ילדינו ביישובים שסובבים את מפלצת הזיהום הזו – נושמים את כל זה. סיימנו לשתוק, אנחנו לא הולכים להיות קורבנות הסרטן של הפולט הסדרתי.

אנחנו דורשים ודורשות מהמשטרה הירוקה ומרשויות אכיפת החוק – פתחו מיידית בבדיקה מול המפעל ומול מנהליו על הפרת היתר הפליטה. האוויר שלנו, החיים שלנו – נמצאים בידיכם!

חתימה שלך = תמיכה במאבק שלנו. רק ביחד ננצח!