transperent logo

עצומה

דורשים ממשרד האנרגיה לסגת מיידית מפרויקט האיסטמד!

10

בעידן של משבר אקלים, ישראל מקדמת פרויקט מפלצתי ליצוא גז פוסילי מזהם לאירופה בצינור הארוך והעמוק בעולם

בעוד שכל מדינות העולם מתקדמות לאנרגיות מתחדשות, וסוכנות האנרגיה העולמית קבעה שיש להפסיק להשקיע בפרויקטים חדשים לאספקת דלקים מזהמים, משרד האנרגיה מקדם 35 פרויקטים כאלו שיכבלו אותנו לדלקים מזהמים לעשרות שנים.

מתוך פרויקטים אלה, אחד הוא מסוכן במיוחד – צינור לייצוא גז מישראל לאירופה הידוע בשם צינור האיסטמד (EastMed). הצינור המתוכנן, באורך של כ-2,000 ק"מ, יעבור ברובו במעמקי הים התיכון באזורי סכסוך גיאופוליטיים תוך סיכון הסביבה האקולוגית הימית הרגישה בו והגברת הסיכון לאסונות סביבתיים דוגמת אסון הנפט הימי הנורא שחווינו לאחרונה.

למה חשוב כל-כך לעצור את האיסטמד?

  • בשביל האקליםבעידן של משבר אקלים שמאיים להפוך את אזורנו לגיהנום לוהט, ישראל מתכוונת לייצא גז פוסילי בכמויות עצומות. בניגוד לשקר שמוכר לנו משרד האנרגיה על "גז טבעי, ירוק ונקי", הקהילה המדעית מזהירה כבר שנים שההפקה והשימוש בגז מזהם ומגביר את ההתחממות העולמית באופן דומה או אף חמור מפחם.
  • בשביל הסביבה הפרויקט יעודד שאיבה מוגדלת ממאגרי גז קיימים ויאיץ את תהליכי החיפוש ההרסניים לסביבה ואת ההפקה ממאגרים נוספים כולל באזורים אקולוגיים ייחודים ופגיעים. החומרים הנלווים להפקה ושינוע הגז מסכנים את הסביבה הימית, החופית והיבשתית. דליפות ואסונות אקולוגיים כמו זה שחווינו לאחרונה בחופים שלנו יהפכו שכיחים וקטלניים יותר.
  • בשביל העתיד – התמקדות בפיתוח תשתיות גז פוסילי באה על חשבון השקעות בפתרונות של אנרגיה מתחדשת, בניגוד למגמה העולמית ולמה שנדרש בכדי לעצור את משבר האקלים. כבר היום, אנרגיה סולארית היא האנרגיה הזולה ביותר, גם בהשוואה לגז הפוסילי. אירופה התחייבה לצמצם את צריכת הגז בשנים הקרובות, כך שאיסטמד יהפוך עד מהרה להשקעה יקרה ומיותרת, וההתבססות על כלכלה של יצוא גז תהיה טעות צפויה מראש.
  • בשביל הבטחון בעוד שמדינות אירופה יהנו מאספקת גז, אנחנו נהפוך לצומת לייצוא דלקים מזהמים ונחשף לסכנות של זיהום ולהשלכות חברתיות וכלכליות במקרה של תקלות בתפעול הזרמת הגז בצינור. בנוסף, הצינור מתוכנן לעבור באזורי סכסוך ימיים בין קפריסין, יוון וטורקיה. תקריות אלימות סביב השליטה במאגרי הגז, כמו זו שהתרחשה בקיץ האחרון ושהובילה למתיחות והסלמה של תמרונים צבאיים אזוריים, צפויות לשוב ולהתלקח ביתר שאת.

צינור האיסטמד נמצא כעת בשלבי תכנון מתקדמים, ועדיין לא מאוחר לעצור את הטירוף הזה.

 

מה אנחנו דורשים?

  • על משרד האנרגיה לסגת מיידית מפרויקט האיסטמד ולקרוא לביטולו המוחלט
  • על ממשלת ישראל להכריז על מצב חירום אקלימי ואקולוגי ולפעול להפסקת השימוש בדלקים פוסיליים, לרבות גז.
  • על משרד האנרגיה להתחייב לאפס פליטות פחמן ולהציג תכנית למעבר מהיר וצודק לאנרגיות מתחדשות והתייעלות אנרגטית תוך דאגה לאוכלוסיות שעלולות להיפגע במעבר, כגון עובדי תעשיית הדלקים.

 

ישראל נמצאת במקום רגיש במיוחד להתחממות העולמית וכבר היום אנו חווים גלי חום חריגים וסופות ושטפונות בעוצמות שלא הכרנו. אנשים בארץ כבר איבדו את חייהם בשנים האחרונות מאירועי הקיצון הללו. משבר האקלים כבר כאן, ואם לא נשנה כיוון, ישראל תהפוך למדבר שלא יוכל לתמוך בחיים שלנו ושל ילדינו.

אם נצטרף למגמה העולמית של גמילה מדלקים פוסיליים וקידום של אנרגיה נקייה, נרוויח אוויר נקי, מקומות עבודה רבים, עמידות בטחונית מוגדלת וחברה צודקת ושוויונית יותר. כל היתרונות, ללא הנזקים של תעשיית הדלקים המזהמים.

על מגמה ירוקה

מגמה ירוקה היא ארגון שטח אקטיביסטי הפועל בכל הארץ במטרה לקדם מדיניות סביבתית צודקת ובת קיימא. מגמה ירוקה פועלת כדי למנוע מרשויות המדינה, מתאגידים ומבני האדם לפגוע במשאבי הטבע ובכל המערכות התומכות בהמשכיות ובתפקוד התקין של החברה והסביבה הטבעית.
פעילות הארגון מתבצעת על ידנו – פעילי ופעילות הארגון, מאות מתנדבים ומתנדבות המאמינים והמאמינות במעורבות אזרחית פעילה ומשתתפת, בלקיחת אחריות אישית על עיצוב פני החברה והסביבה, ובכוחנו לשנות את פני המציאות. פעילות הארגון מתקיימת בקהילות ובקמפוסים בכל רחבי הארץ.

מגמה ירוקה היא עמותה א-מפלגתית, הפועלת ללא כוונת רווח
ונתמכת על ידי תרומות מהציבור הרחב ומקרנות.