קריאה לועדות התכנון לעצור תכניות פטרוכימיה במפרץ חיפה

בשבוע שעבר שלחנו את נייר העמדה הזה לנציגי ועדת התכנון והבינוי המחוזית בחיפה. הנה המסמך לעיונכן ועיונכם

עתיד בז"ן לאור מגמות משק האנרגיה

לאור מגמת משק האנרגיה הישראלי לעבור למקורות אנרגיה המבוססים על גז טבעי ואנרגיות מתחדשות, והמפגע הבריאותי, הביטחוני והסביבתי לתושבי מפרץ חיפה, אנו דורשות ודורשים לעצור לאלתר את כל התכניות להרחבת התשתיות הפטרוכימיות במפרץ חיפה, עד להשלמת תהליך יסודי לבחינת עתיד התעשייה.

קבוצת מפעלי בז"ן מהווה מפגע בריאותי וסביבתי חמור במפרץ חיפה. שנה אחר שנה מפעלי בז"ן עומדים בראש רשימת המפעלים המזהמים בישראל, וחריגות של חומרים מסרטנים נרשמות לאורך כל השנה. על אף שגרת התקלות ועבירות חוזרות ונשנות על הוראות המשרד להגנת הסביבה מקודמות בימים אלו תוכניות להרחבת התעשייה הפטרוכימית. ביניהן, תכנית הרחבת בז"ן במסגרתה יגדילו בז"ן את ייצור הפלסטיק על חשבון ייצור הבנזין, הקמת תחנת כוח בעלת הספק גבוה פי 10 מהקיימת, והקמת חוות המיכלים ב'קרקעות הצפון' עם קיבולת גדולה פי 1.5 לדלקים ותזקיקים לעומת הקיים היום.

בד בבד, הכריזו חברות הדלק ('דלק', 'פז') שבכוונתן לייבא בנזין באופן עצמאי במקום רכישתו מבז"ן. כבר היום קבוצת בז"ן מייצאת למעלה מ-40% מתזקיקי הנפט שאותם היא מייצרת וצעדים אלו בהכרח יחזקו את מערך הייצוא של בז"ן על חשבון אספקת האנרגיה למשק הישראלי. זאת ועוד, אנו עדים לניסיונות עיקשים של גורמים שונים בשלטון לתת לבז"ן יותר ויותר כוח ועצמאות, כפי שמקודם בימים אלו הרעיון להכריז על בז"ן כ'מועצה תעשייתית' עצמאית, במקביל לניסיונות להחליש את חוק רישוי העסקים, על מנת לספק למפעלים מזהמים ומסוכנים אלו "וודאות רגולטורית". (כך מתוך דבריו של ח"כ קיש, יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה בדנה בשינוי החוק)

מהעבר השני, אנו עדים להצהרות משרים בכירים בממשלה, שהמשק הישראלי נגמל מבנזין וצועד לעתיד של גז ואנרגיות מתחדשות. דו"ח מקינזי, שהוזמן על ידי המועצה הלאומית לכלכלה, הושלם אך לא פורסם לציבור.

מדובר, כאמור, בתעשייה מזהמת ומיושנת שאינה צריכה להיתפס כנכס אנרגטי למשק הישראלי, אלא כנטל שמונע ממחוז חיפה לצמוח ולהתפתח ופוגע בבריאות התושבים. משרד האנרגיה נדרש להתנער מתפישות קדומות, ולהצעיד את המשק הישראלי על סמך ניתוח המגמות העולמיות למעבר לאנרגיות מתחדשות ונקיות. נדרשות פעולות אקטיביות להצבת בסיס ותשתיות של אנרגיות מתחדשות במדינת ישראל, לצד פעולות לצמצום התעשיות המיושנות, למינימום ההכרחי לצורכי המשק הישראלי כצעד ראשון ועד כדי סגירה מוחלטת בהקדם האפשרי. תחת הנחה זו, יש לעצור לאלתר את קידומן של התוכניות להרחבת התשתיות הפטרוכימיות במפרץ חיפה ולקדם תכנית ממשלתית להבראת מפרץ חיפה על בסיס מסקנות דוח מקינזי.

ליהי שחר ברמן, מגמה ירוקה תא קהילתי מפרץ חיפה

חיתמו על העצומה לסגירת בזן