צמצום בזבוז מזון
משתפים מזון ומפסיקים לבזבז

הידעת?

ישראל נמצאת במקום השני בבזבוז מזון במדינות ה-OECD ובמקום האחרון בעולם בהצלת מזון. 2.4 מיליון טון מזון נזרק מדי שנה = 19.5 מיליארד ש"ח.
50% מהמזון שנזרק ראוי למאכל! 25% מהמזון שאנחנו קונים נזרק – למרות שחלקו הגדול טוב למאכל.

 

יש אלטרנטיבה! – השינוי מתחיל מלמטה

2.4 מיליון טון מזון נזרק מדי שנה. כמחצית מהמזון שנזרק, ראוי למאכל. מדובר ב-1.2 מיליון טון מזון בשנה השווה ערך ל-8 מיליארד שקלים. כשאנחנו זורקים מזון אנחנו פוגעים בחברה, בסביבה ובכלכלה שלנו. תשומות רבות מושקעות בגידול מזון שבסופו נזרק לפח, מה שמביא לבזבוז אדיר של קרקע, מים ושעות עבודה. במקום להשקיע בגידול, שינוע, עיבוד והטמנת מזון שאנחנו לא צורכים, הגיע הזמן לשנות את הסטיגמות. לא זורקים ירקות כי הם מכוערים ופג תוקף זה לא בהכרח מקולקל – מדובר במזון שטוב לכולנו.

 

מי אנחנו? סטודנטיות ירושלמיות שרוצות לשנות את הסטיגמות הקיימות על אוכל וצריכה, ולקדם שינוי חברתי מלמטה מלמעלה, כקהילה.

 

הפתרון: שיתוף מזון 

אנחנו משתפים בגדים, ספרים, רהיטים – אז למה לא אוכל? במקום לקנות ולזרוק, אפשר להאכיל חברים רבים ולחזק את הקשרים בקהילה שלנו. כך גם נוכל לגשר על פערים חברתיים וכלכליים תוך כדי שמירה על הסביבה וניהול משאבים.

"המקרר" הינו מודל של מקרר שיתופי אליו יכול כל אחד להביא עודפי מזון ולקחת ממנו בחופשיות, ללא בושה או תמורה. המודל הראשון הישראלי הוקם בתל אביב בחודש מרץ וכיום אנחנו עובדים הקמת מודל כזה בירושלים. בעזרת המודל הזה אנחנו יכולים לחסוך את העלויות שמתבזבזות למשק ומשקי הבית הפרטיים, למנוע בזבוז מזון, זיהום מיותר ובזבוז אנרגטי ולהתקדם למען חברה חזקה יותר, שיוונית ומתוקנת.

 

הצטרף/י אלינו למגמה ירוקה גבעת רם

הצטרף/י למפגשים שלנו ויחד נפעל ליצירת רשת קהילות שיתוף מזון ברחבי העיר ונקרא לעיריית ירושלים להצטרף לאג'נדת האו"ם לצמצום אובדן המזון ב-50% עד 2030.

קורן שייב | 054-3030662 | [email protected]
פייסבוק: מגמה ירוקה ירושלים – גבעת רם

 

פעל/י בקהילה שלך – מקרר שיתופי

בכל העולם קהילות מאמצות עקרונות של שיתוף מזון. הצעד הראשון הוא להכניס מקרר שיתופי אליו יוכלו כל חברי הקהילה לבוא, להביא מזון, להכין אותו ולאכול אותו. גם לעשות משהו טוב לסביבה וגם לחזק את הקשרים בקהילה.

רוצה להכניס מקרר שיתופי  לקהילה שלך? שאל/י אותנו כיצד!

 

חדשות צמצום מזון בירושלים
חדשות צמצום מזון בירושליםעוד

הצטרפו למאבק

שם
טלפון
מייל