המועצה הארצית החליטה: בתי הזיקוק בחיפה ימשיכו להתרחב – חי פה

מערכת חי פה - חדשות

הלם בקרב תושבי חיפה עם היוודע על החלטת המועצה הארצית לתכנון ולבניה, אשר אישרה היום להמשיך ולהרחיב את בתי הזיקוק בחיפה. בארגוני הסביבה אומרים היום: "זהו יום שחור לחיפה ! " בעיריית חיפה אומרים: "נלמד את החומר במלואו ונגיש הסתייגויות ואף עתירה, בהתאם לצורך ! "

לכתבה המקורית לחצו כאן

יונה יהב (צילום: חי פה)

לתושבי חיפה לא עזרו הסקרים המעידים שוב ושוב על תחלואה עודפת. המועצה הארצית לתכנון ולבניה התעלמה מהתחלואה העודפת, הראתה היום ליונה יהב מי באמת מנהל כאן את העניינים במדינה והחליטה על המשך ההרחבה של בתי הזיקוק, ב-5% נוספים, בדרך להנציח את מעמדה של חיפה כבירת הזיהום והתחלואה של ישראל לדורות רבים.

המועצה הארצית לתכנון ולבניה. צילום – קוראי חי פה

כזכור, השר משה כחלון הוא השר הממונה על מינהל התכנון ולכן הייתה תקווה גדולה בקרב הציבור החיפאי, כי השר יעמוד לעזרתנו בעת הזאת. השר אף הבטיח לעצור את תכנית ההרחבה, אך המציאות מראה כי האינטרס הלאומי גובר על האינטרס החיפאי וכי בקרב מקבלי ההחלטות נוח להמשיך ולהעמיס על מפרץ חיפה מתקנים מזהמים נוספים. כל עוד "המעצמה הפטרוכימית" שלנו רחוקה מכביש 1 (ת"א – ירושלים) וחיפאים חולים הרחק ממקבלי ההחלטות, הכל "בסדר"…

בקרב המגיבים יש הרואים בהחלטה הצלחה. אם משווים זאת לדרישת בתי הזיקוק לגדול ב-20%…

ההודעה הרשמית של המועצה הארצית לתכנון ולבניה, כפי שפורסמה הערב

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה החליטה על צמצום משמעותי של הרחבת הבניה במתקני הזיקוק והייצור של בז"ן

המועצה הארצית לתכנון ובנייה דנה היום בסוגיית הרחבת בז"ן כפי שקבעה בישיבתה האחרונה בנושא בפברואר 2017. הדיון התקיים לאור עובדות ונסיבות חדשות שהונחו בפני המועצה הארצית ולא הוצגו בפני ועדת המשנה לעררים טרם קבלת ההחלטה.
בין היתר הוצגו בפני המועצה חריגות, לכאורה, של בז"ן מהיתרי הפליטה בין השנים 2012-2014 ו-2016, הליכי שימוע שנערכו לבז"ן והחלטת עיריית חיפה בנוגע למתן צו הפסקה מינהלי לחברה.
לאור זאת החליטה היום המועצה על צמצום משמעותי של הרחבת הבניה במתקני הזיקוק והייצור של בז"ן מהרחבה של 20% ל-5% בלבד, היקפים שיאפשרו את המשך פעילות בז"ן תוך עמידה מוחלטת בדרישות הגנת הסביבה.
בנוסף, נקבע כי כל חריגה בהיתרי הפליטה תבחן ע"י המשרד להגנת הסביבה ותטופל על ידו. בקשה להיתר עבור מתקני ייצור המייצרים פליטה, תידרש באישור הוועדה המחוזית שתוכל לדרוש מסמך סביבתי אם תרצה בכך.

יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה, אביגדור יצחקי: "המועצה הארצית עשתה את מירב המאמצים על מנת להפחית את הזיהום במפרץ חיפה מצד אחד ומאידך להגביר את הפיקוח על הזיהום במפרץ".

תגובות

תגובתו של אביהו האן:

אביהו האן – הירוקים של חיפה

זהו יום שחור לחיפה, מפני שחיפה צריכה צמצום והוצאה של תעשייה מזהמת. ההחלטה מנוגדת לחלוטין לחזון של מפרץ חיפה חדש. ההחלטה תאפשר לבזן להקים מתקן זיקוק נוסף אחד לפחות ויגביר את התחלואה הגבוהה ממילא בחיפה והסביבה

זוהי אכזבה גדולה מאד הן מהשר כחלון והן מראש העירייה יונה יהב, בניהל מגעים אישיים מול בתי הזיקוק והגיע לתוצאה רעה כל כך. התכנית הרי נפתחה לדיון מחודש עקב שיחותי שלי עם כחלון ואביגדור יצחקי .

אני רואה בהחלטה כישלון אישי של יונה. אותו יונה שפעל כראוי בתיק האמוניה, נכשל ובגדול בתיק הרחבת בז"ן. עליו להסיק מסקנות אישיות, להניח את המפתחות ולאפשר לאנשים טובים ממנו לנהל את העיר.

הכישלון של יונה הוא בניהול מו"מ עם בתי הזיקוק ועם המועצה הארצית לניהול ולבניה. בתהליך הזה הוא לא שיתף את המנוסים מקרב העוררים. לצערי הוא שיתף את מגמה ירוקה, אדם טבע ודין והקואליציה לבריאות הציבור.

בחירת השותפים הביא את יונה ואת העיר כולה לכישלון עצוב וכואב בתהליך.

אני דורש מיהב לעתור כעת בבית המשפט כנגד ההחלטה הזאת, על מנת לתקן את הנזק אשר נגרם לתושבי חיפה.

חבל מאד שלמרות המאמץ האדיר שהשקיעו הירוקים של חיפה ואני באופן אישי, כדי לפתוח את התכנית מחדש ולקבל החלטה שבתי הזיקוק לא יגדלו והתכנית נידחית, התקבלה כל כך קשה.

תגובתו של יונה יהב:

יונה יהב – ראש עיריית חיפה

אנחנו מברכים ושמחים חלקית על החלטת מועצה הארצית לתכנון ובנייה לאמץ חלקים נרחבים מעקרונות המתווה שהוגש על ידי עיריית חיפה, ארגוני הסביבה והרשויות המקומיות הסובבות והגבולות. נמשיך להילחם כי לא יוגדל היקף הפליטות וכי לא יוספו מתקני ייצור. בכוונתנו ללמוד יחד עם הארגונים הסביבתיים את ההחלטה לעומקה ולהגיש את הסתייגותנו לוועדה ובמידה ונצטרך נעתור לבתי המשפט. לא נתפשר על איכות חייהם של תושבי הסביבה והמפרץ.

עוד אומרים בעיריית חיפה הערב: בעוד מספר ימים נקבל את ההחלטה המלאה ונלמד אותה לעומק. אנחנו נעמוד על כך שמתקנים שייבנו יהיו אך ורק מתקנים שמורידים זיהום ביחס לקיים. אנו נקפיד כי כל בקשה להקמת מתקן ייצור תחייב תכנית מפורטת שתוגש לוועדה המחוזית. בנוסף, נרצה לראות את ההתייחסות לעקרון הבועה המתכווצת, כך שהמצב ישתפר על ציר הזמן.

מוסכם כי המצב בשטח כרגע אינו ברור: הן באשר להיקף המתקנים והן בהתייחס להיקף הפליטות. דרישתנו הייתה ועודנה, לקבל את כל המידע בשקיפות מלאה. ממה שנמסר לנו, מיפוי המתקנים והפליטות יהיה חלק מההחלטה. חשוב לנו לראות כי נקודות אלה אכן נכנסו להחלטה.

בהמשך התהליך אנו נסתייג מסעיפים שלא יעלו בקנה אחד עם העקרונות שגובשו על ידינו, בשיתוף ארגוני הסביבה והרשויות הסמוכות. במידה שההסתייגויות שלנו מול הוועדה לא יצלחו, אנו נעתור לבית המשפט המחוזי על מנת לוודא שעקרונותינו נשמרים ומוטמעים במלואם בהחלטה.

ד"ר עינת קליש-רותם

תגובתו של עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל אדם טבע ודין:

"מדובר בצעד חשוב, אך נמתין להחלטה המלאה של המועצה הארצית ונוודא שאומצה בה גישת הבועה שתאפשר להתייחס למתחם בז"ן כ"ארובה אחת" בכל הנוגע לבריאות הציבור והסביבה. רק באמצעות אימוץ גישה זו מדינת ישראל תוכל להבטיח את הפחתת הזיהום במפרץ חיפה. אנו נמתין להחלטה הסופית על מנת לבחון את המשך המהלכים המשפטיים שלנו".