תושבי.ות חיפה והסביבה? הצטרפו אלינו ויחד ניצור עתיד חדש למפרץ חיפה.

זיהום אוויר

איזור חיפה

אזור חיפה מוביל בישראל בתחלואת סרטן ואסתמה. מפרץ חיפה מכיל את המפעלים המזהמים ביותר במדינת ישראל. משרד הבריאות וארגון הבריאות העולמי מכירים כבר יותר מ-5 שנים בקשר בין זיהום אוויר תעשייתי לתחלואה מוגברת. המפעלים המזהמים במפרץ חיפה ובראשם מתחם בתי הזיקוק (קבוצת בז”ן) עוברים פעם אחר פעם על תקנות חוק אוויר נקי ושמם נכרך לא אחת סביב חקירות על עבירות זיהום, אירועי תקלות חריגות וחומרים מסוכנים.

תעשיית זיקוק הדלקים במפרץ חיפה משפיעה על החיים של כולנו במגוון רחב של תחומים: בריאות, ביטחון, סביבה, כלכלה, תכנון ועתיד משק האנרגיה של ישראל.

המאבק בחיפה מול המפעלים המזהמים קיים משנות ה-70. בשנת 2012, הופקדה בוועדת התכנון תכנית להרחבת השטח של מפעלי בז”ן ב-220%, מאז ועד היום, מגמה ירוקה מלווה את התושבים כתא פעילות.

לאורך השנים הגענו להישגים רבים ובראשם שינוי של השיח הציבורי מבלימת התרחבות בז”ן לסגירת המפעלים המזהמים בחיפה לחלוטין.

בשנת 2022 הצלחנו להוביל להחלטת ממשלה לסגירת המפעלים המזהמים בחיפה ולשינוי ייעוד הקרקע למגורים, תעסוקה, תעשייה נקייה ושטחים ירוקים. בנוסף, הוחלט על הקמת המנהלת לפיתוח מפרץ חיפה במשרד ראש הממשלה

בדצמבר ,2023 על בסיס החלטת הממשלה, אושרה תוכנית תמ”א .75 התוכנית שמה כיעד עליון את פינוי כלל המפעלים המזהמים במפרץ חיפה עד שנת 2029. הוקם צוות של נציגי המשרדים הממשלתיים שינהל משא ומתן מול בז”ן בנושא וידאג לפינוי המפעלים.

אז לכאורה המאבק נגמר, לא? אז זהו, שלא.

המידע הנגיש לציבור על המו”מ מועט עד לא קיים, הפרוטוקולים חסויים ואין שום עדכונים על התקדמות או עמידה ביעדים. התוצאה היא מו”מ שישפיע באופן דרמטי על חיי מאות אלפים, שמנוהל מעל הראש של כולנו.

היום, אנחנו דורשים.ות מהממשלה לפתוח את הדלתיים הסגורות ולשתף את הציבור בכל תהליך המשא ומתן, לפרסם עדכונים תקופתיים על עמידה ביעדי התוכנית, ולהקדים את סגירת המפעלים המזהמים במפרץ חיפה.

תכניסו אותי לעניינים!

את.ה יוצא.ת? נורא חם בחוץ!
תשאיר.י פרטים
ונשמור אותך בעניינים.