עצומה

ישראל עוברת לאנרגיה מתחדשת!

72

משבר האקלים כבר כאן ומוביל לגלי חום קטלניים, שיטפונות, פליטי אקלים ועוד. אנחנו קוראים לממשלת ישראל, ובפרט לשר הפנים משה ארבל, לפעול.

מעבר למקורות אנרגיה מתחדשים, ובפרט אנרגיה סולארית, מהווים חלק משמעותי במאמץ לבלימת משבר האקלים. השמש הישראלית מהווה מקור אנרגיה מתחדש משמעותי שלא מנוצל כראוי אם בכלל. אנחנו דורשים העברת חוק שתחייב התקנה של פאנלים סולארים על כל בניין חדש בישראל, ואנחנו מזמינות אותך להצטרף לקריאה.

מבחינה סביבתית, רוב פליטות גזי החממה מקורן בשריפה של דלקי מחצבים (נפט, פחם וגז טבעי) לצורך הפקת אנרגיה. לפיכך, נטישת דלקי המאובנים ומעבר לאנרגיות מתחדשות זו הדרך היחידה להילחם במשבר. ממשלות ישראל כבר מכירות בחשיבות של הצעדים האלה ונקבעו יעדים למעבר לאנרגיות מתחדשות. לפי המשרד להגנת הסביבה, אחוז החשמל המופק מפאנלים סולאריים מתוך סך החשמל המופק בישראל יכול להגיע ל-40% עד שנת 2030, לעומת 8% כיום. אולם בשביל לממש את האופציה הזו צריך להתחיל בחיוב התקנת פאנלים סולאריים על כל גג חדש.

מבחינה כלכלית, אחת הבעיות המרכזיות שפוקדות את הציבור הישראלי בשנים האחרונות הוא יוקר המחייה, וחשבון החשמל שלנו אינו יוצא מן הכלל – חשבון החשמל של משקי הבית צפוי להתייקר בכ־8.2%  ב-2023. מעבר למקורות אנרגיה מתחדשים הוא כדאי כלכלית – תהליך אחראי ומבוקר של מעבר להסתמכות על אנרגיות מתחדשות יוביל גם לצמצום פערים חברתיים ולצמיחה כלכלית נרחבת. 

מבחינה חברתית, במדינת ישראל מתגוררים אזרחים רבים ששומרים שבת. החשמל בארץ, שמוזרם במהלך שבתות וחגים, נתפס מבחינת חלק מהם  כ"לא כשר". פאנלים סולאריים על גגות שיחוברו למתקני אגירה שאינם חלק מגריד החשמל הארצי, יספקו חשמל באופן אוטומטי לחלוטין וללא צורך בעבודה אנושית, ולכן יאפשר פתרון גם למי שסוגיית החשמל הכשר מטרידה אותם.

אנו, כאזרחים במדינת ישראל, המודאגים ממשבר האקלים והשלכותיו, שכבר פוקדים את מדינתו- קוראות לך, שר הפנים משה ארבל ולממשלת ישראל, להוביל מהלך משמעותי במעבר לשימוש באנרגיה סולארית.

דרישתנו היא-

  • דיון בוועדת הפנים עד סוף יוני 2023 בנושא: חיוב פאנלים סולאריים על בניינים חדשים.
  • תיקון סעיף 58 בהחלטת ממשלה 175 עד סוף יולי 2023, כך שבכל בניין חדש שיוקם, תחוייב התקנת מתקן פוטו-וולטאי על גג הבניין, תוך ניצול מירבי של שטח הגג למערכת סולארית. 

חתימה על עצומה זו תביע את תמיכתך במאבק שלנו, לחתום משמע להשפיע!