חיתמו על העצומה לסגירת התעשייה המזהמת במפרץ חיפה

אודות המאבק

אזור חיפה מוביל בישראל בתחלואת סרטן ואסתמה. מפרץ חיפה מכיל את המפעלים המזהמים ביותר במדינת ישראל. משרד הבריאות וארגון הבריאות העולמי מכירים כבר יותר מ-5 שנים בקשר בין זיהום אוויר תעשייתי לתחלואה מוגברת. המפעלים המזהמים במפרץ חיפה ובראשם מתחם בתי הזיקוק (קבוצת בז"ן) עוברים פעם אחר פעם על תקנות חוק אוויר נקי ושמם נכרך לא אחת סביב חקירות על עבירות זיהום, אירועי תקלות חריגות וחומרים מסוכנים.

האם זו מציאות שאנחנו מוכנות ומוכנים לקבל? לרבים מאיתנו ברור שלא, וישנה קהילה הולכת וגדלה של אזרחיות ואזרחים שגם מוכנים לפעול בנושא כשברור לכולנו שהמשך ביסוסה של תעשיית זיקוק הדלקים במפרץ חיפה משפיעה על החיים של כולנו במגוון רחב של תחומים: בריאות, ביטחון, סביבה, כלכלה, תכנון ועתיד משק האנרגיה של ישראל.

עד עכשיו המאבק להבראת מפרץ חיפה נחל הישגים יוצאי דופן. הנה רשימה חלקית ביותר:

  • בלימה תקדימית של תכנית הרחבת בז"ן,
  • סגירת מיכל האמוניה,
  • הקפאת יוזמת מועצה תעשייתית במפרץ חיפה.
  • שינוי השיח בקרב כלל הרשויות המקומיות באזור.

כעת אנחנו עומדים בפני צומת היסטורית שבה ממשלת ישראל ניצבת בפני הכרעה: האם פנינו לקיבוע תעשיית דלקים מיושנת ומזהמת או סגירת התעשייה המזהמת במפרץ חיפה ופיתוח צודק, בריא ובטוח של האזור.

אלה הדרישות שלנו: החלטת ממשלה ליישום התכנית של רשות מקרקעי ישראל לסגירת בז"ן והתעשייה המזהמת ושיקום ופיתוח הקרקעות, בלימה מוחלטת של כל התכניות המאיימות לקבע את התעשייה המזהמת במפרץ והחמרת האכיפה והיד הקשה כנגד המזהמים עד לסגירה.

הצטרפו אלינו לעשייה אזרחית משנת מציאות.

כדי שהמאבק שלנו יצליח אנחנו זקוקים לעזרתך!

יצירת קשר